Tip č. 3 Naučná stezka Květnice u Tišnova

blog baner_vašek

Výlet u kterého si užijete krásné výhledy, skály, jeskyně, ale přitom si dáte trošku do těla. Vítejte na naučné stezce Květnice u Tišnova. Můžete vyrazit na kole, pěšky a dojet můžete přímo na start stezky i vlakem. Stezka je bez problémů schůdná i s dětmi.

Pokud dojedete autem, zaparkujte u nádraží na bezplatném parkovišti. Vyrazíme proti proudu řeky Svratky po cyklotrase. Hned na začátku si všimnete cedule naučné stezky. Na naší cestě jich potkáme několik, ale ne všechny. Naše trasa je totiž jiná. Po cca 300 m dojdete na rozcestí k přístřešku Besének, který nese jméno podle říčky, podél které dále budeme pokračovat.  Jakmile začne cesta stoupat  hledejte odbočku doprava. V tu chvíli scházíte z naučné stezky a směřujete ke Králově jeskyni. Bohužel vchod tam nehledejte. Při mírném stoupáním pokračujeme dál lesem plný skalnatých monumentů, které můžete si můžete prozkoumat z blízka a na které později i vylezete.  Navíc po cestě narazíte na lavičku, která nabídne výhled na Předklášteří.

Po nějaké chvíli šlapání do kopce opět narazíte na značenou naučnou stezku. Křižovatka stezky vás bude lákat směrem dolů a nebo do kopce. Pokračujte dále do kopce.  Po stezce se vám budou odkrývat střípky výhledů na okolí až dojdete na velkou skálu. Zde je krásný výhled a stojí za to se tam na chvilku zastavit a odpočinout :-). Protože jste došli na vrchol vaší cesty. Od teď to bude SKORO pořád z kopce.

Pokračujte dál po NS a dojdete na rozcestí, které vás bude směrovat dolů z kopce a nebo na vrchol Květnice. Určitě si tento vrchol nenechte ujít. Prudký, ale krátký výšlap za to stojí. Jak dojdete na vrchol nezapomeňte přidat kamen na kamennou hromadu a pokračujte dál k kříži. Tam se z informační tabule dozvíte proč tam vůbec stojí. Z tohoto místa hned neutíkejte. Pokud půjdete ještě kousek dál, objevíte tam 2 vstupy do jeskyně. Jeden je zamčený a vede do jeskynního komplexu a druhý krátký vede do nitra skály.

Hurá a teď už doopravdy jenom z kopce. Vraťte se zpátky na rozcestí na vrchol Květnice a vyrazte dolů k rozcestí Malá skála. Tam musíte doprava. Najednou se z krásné přírody dostanete mezi paneláky. Hned jak vyjdete z lesa potkáte malinkou hospůdku pod Květnicí. My jsme byli moc spokojeni. Super jídlo i super cena. Po jídle už vás čeká jenom cesta zpátky k autu.

Vydáte se pořád z kopce přes náměstí,  potom po ulici Janáčkova ke kruhovému objezdu tam už jen poslední rovinka zpět k autu.

Malý tip! Po cestě zpět můžete zatočit z náměstí na ulici Brněnská přes ulici Procházkova a Koráb. Na konci objevíte u kruhového objezdu malou cukrárnu a kdo má rád zmrzlinu, kávu a zákusky, může oslavit konec tohoto 10 km okruhu v podobě sladké tečky.